Pre našu kompletnú ponuku odvlhčovačov KLIKNITE TU.

Prečo odvlhčovať váš vnútorný alebo krytý bazén?

Na ochranu budovy proti vlhkosti

Keď je bazén inštalovaný v uzavretom priestore, v hale alebo pod zastrešením, začne sa diať nasledovné:

  • vodné pary sú uzavreté v priestore
  • vzduch sa začne postupne zasycovať
  • para sa zráža na studenom povrchu bazénovej haly, z toho plynie odlupovanie a plesnivenie povrchu stien a stropu, korodovanie kovových povrchov atp.

Na ochranu komfortu kúpania

Komfort kúpajúcich závisí od troch hlavných faktorov:

  • Teplota vody: 26 °C až 30 °C, alebo aj vyššia na zdravotné účely alebo na zábavné účely.
  • Teplota vzduchu: 28 až 32 °C. Mala by byť minimálne o 2°C vyššia ako teplota vody
  • Úroveň VLHKOSTI: 60 % až 70 %. Vlhkosť pod 60% vyvoláva pocit chladu pri výstupe z vody. Naopak vyššia hodnota ako 70 % spôsobuje príliš veľké vlhko a kondenzáciu v priestoroch.

Typy odvlhčovačov

Všetky v súčasnosti dostupné riešenia pracujú na princípe tepelného čerpadla: odber teplého, vlhkého vzduchu nasledovaný prívodom teplejšieho, suchého vzduchu. Systém je regulovaný riadiacim panelom (hygrostatom), ktorý umožňuje nastaviť požadovanú úroveň vlhkosti. Zariadenie je samoregulačné.

Na tomto princípe ponúkame širokú škálu riešení:

  • odvlhčovače klasické – na podlahu, na stenu alebo na strop
  • odvlhčovače cez stenu
  • odvlhčovače s rozvedením do vzduchotechniky

Odvlhčovače klasické

Tieto integrálne zariadenia sú určené pre menšie vodné plochy a nevyžadujú zložitú montáž. Konzoly môžu byť umiestnené v priestore krytu bazéna, vo vzdialenosti najmenej 2 metre od okraja bazéna. Toto konzolové riešenie je najjednoduchšie a najhospodárnejšie na udržanie komfortnej úrovne vlhkosti v priestoroch na 65 %. Nevie si však účinnejšie poradiť s kondenzáciou na sklenenom povrchu.

Odvlhčovače cez stenu

Tieto integrované zariadenia sú inštalované v okolitých technických miestnostiach cez stenu. Z priestoru bazéna je vidieť iba mriežka na sanie vzduchu a mriežka na vývod vzduchu. Toto jednoduché riešenie umožňuje, aby bol odvlhčovač inštalovaný až za bezpečnostným priestorom (2 metre okolo bazéna), ale neporadí si účinne so sklenenými povrchmi.

S rozvedením do vzduchotechniky

Odvlhčovače s rozvedením do vzduchotechniky je jediným riešením, ktoré si vedia účinne poradiť s kondenzáciou na sklenených povrchoch, pretože umožňuje, aby mriežky vývodu vzduchu boli umiestnené pozdĺž okien. V priestore bazéna sú viditeľné iba mriežky, zatiaľ čo zariadenie samotné je možné inštalovať v technickej miestnosti blízko. Centrálne jednotky prichádzajú vo forme integrovaných zvislých skríň, ktoré produkujú veľké prúdenie vzduchu vhodné pre veľkoobjemové priestory (centrá talasoterapie, hotely, kempinky a pod.).

Aké vám ponúkame produkty

  • CALOREX: najkvalitnejšie na trhu, s vynikajúcou životnosťou, vyrobené vo Veľkej Británii. Prevedenie na stenu alebo na podlahu.
  • AMCOR: osvedčené a kvalitné výrobky s dlhou životnosťou, vyrobené v Izraeli. Prevedenie na podlahu, stenu alebo cez stenu.
  • BENKO: vysoko výkonné, kvalitné s dlhou životnosťou, vyrobené v Izraeli. Prevedenie na stenu alebo na strop.
  • DRY: kvalitné odvlhčovače, s malým pôdorysným rozmerom. Prevedenie na podlahu.
  • ZODIAC: tiché, kvalitné odvlhčovače s prevedením na stenu, za stenu alebo integrované do vzduchotechniky.

V čom tkvie úspešné odvlhčenie?

Rosný bod

Rosný bod je teplota, pri ktorej sa para vo vzduchu mení z neviditeľného skupenstva do kvapalného stavu (kondenzácia, kvapky).

Aké sú dôsledky pre môj bazén?

Pre bazén v priestoroch vyhrievaných na 28 ° C as vlhkosťou 65 % je rosný bod 20,6 ° C, čo znamená, že sa všetky povrchy s teplotou nižšou ako 20,6 ° C stanú prirodzenými miestami kondenzácie. Okná so sklenenými tabuľami v priestoroch bazéna sú povrchy, ktoré sú najviac citlivé na rosný bod.

Aké je riešenie?

Inštalácia odvlhčovača so sieťou mriežok pred každým preskleným oknom, ktoré umožní sa vysporiadať a eliminovať všetky riziká kondenzácie.

Stavebná pripravenosť

Starostlivo vyberajte materiály

Priestory, kde je umiestnený bazén, sú považované za priestory „s vysokou vlhkosťou“. Tu nadobúda tepelná izolácia väčší význam než iba potreby vykurovania. Mali by ste teda prediskutovať s architektom a staviteľom, aké materiály sú kompatibilné s prostredím bazéna a zaistiť, aby povrchy boli dostatočne izolované a vodotesné, tak aby sa zamedzilo akémukoľvek riziku kondenzácie v priestoroch (aj pri vlhkosti 60/70 %). Navyše by ste mali zvoliť izolované okná a rámy s prerušenými tepelnými mostmi.

Individuálne ľahké konštrukcie (hala, zastrešenie)

Pokiaľ sú splnené uvádzané podmienky komfortu (teplota vody, teplota vzduchu, vlhkosť 60 až 70 %), potom situácia, kedy je dosiahnutý rosný bod (viď nasledujúca stránka) nebudú pre konštrukciu rizikové, nech sa použije akékoľvek materiály.

Vetranie vnútorného bazéna

Mechanické nútené vetranie, nástenný alebo strešný typ ventilátora + prívod čerstvého vzduchu) sa odporúča, pre zaistenie prísunu čerstvého vzduchu.

Zakrytie vnútorného bazéna

Plachta (solárna fólia) alebo bezpečnostný rolovací kryt nad bazénom zabraňuje odparovaniu vody v čase, keď sa nekúpete a tým umožňuje úsporu nákladov na prevádzku a predlžuje životnosť vyhrievacieho alebo odvlhčovacieho zariadenia, ktoré potom vyžaduje menej častý servis či výmenu.

Ohrev vody

Nezávislý ohrev

V našom sortimente výrobkov nájdete veľký výber riešení: elektrické kúrenia , tepelné výmenníky , kotly a predovšetkým tepelné čerpadlá . Tento systém sa dnes uznáva na trhu ako najúčinnejší a najhospodárnejší (80 % dodávky tepla je zadarmo, pretože teplo je odoberané z okolitého vzduchu). S celoročnými tepelnými čerpadlami môžete využívať teplo zo vzduchu až do vonkajšej teploty -12 ° C, aby ste udržali teplotu bazéna aj v zime.

Ohrev vzduchu

V závislosti od zvoleného typu odvlhčovača ponúkame niekoľko možností podľa použitého modelu.

  • Elektrický ohrev vzduchu : do priestoru za ventilátorom sú zabudované vykurovacie špirály.
  • Ohrev vzduchu cez teplovodnú batériu : radiátor, v ktorom horúca voda cirkuluje, je zabudovaný do zariadenia za ventilátorom. Je pripojený ku kotlu, tepelnému čerpadlu alebo geotermálnej jednotke.

Často kladené otázky

Vyžaduje moja bazénová miestnosť systém odvetrávania?

Pre priestory, kam je povolený vstup verejnosti, stanovujú predpisy prísun čerstvého vzduchu v množstve 22 m3/h na osobu v priestore bazéna. Pre vnútorné rodinné bazény neexistujú žiadne použiteľné predpisy, ale odporúčame obnovovať vzduch pomocou cirkulácie vzduchu, aký určí váš odborný poradca (napríklad pre plochu bazéna merajúceho 12 m na dĺžku a 7 m na šírku, s priemernou výškou miestnosti 2,5 m, potrebujete dosiahnuť úroveň cirkulácia 200 m3/h, pre akú je vhodná naša klasická jednotka VMC).

Stačí ohrev vody bazéna aj na ohrev vzduchu v priestoroch miestnosti?

Pri vnútorných bazénoch je nutné dodržať 3 parametre pre komfort kúpajúcich: teplotu vody, teplotu vzduchu a vlhkosť v miestnosti. Bude veľmi ťažké zachovať jeden z týchto parametrov, pokiaľ ostatné dva nie sú dodržané (napríklad v kúpeľni nevyhrieva miestnosť voda vo vani, ale väčšinou radiátor). Ohrievať vzduch v priestoroch je teda odporúčané: to môže zaisťovať odvlhčovacia jednotka s voľbou „Air Heating” (cez teplovodnú batériu alebo pomocou elektrického ohrevu).

Ak kúpim odvlhčovač, zmizne z okien všetka kondenzácia?

Nie všetky odvlhčovače dosahujú túto úroveň účinnosti. Iba zariadenia „centrálneho” typu s vývodom teplého vzduchu na spodnej časti tabulových okien môžu zaručiť tento výsledok. Tento účinok závisí aj od kvality okennej izolácie.

Pre našu kompletnú ponuku odvlhčovačov KLIKNITE TU.